بالون » هوش مالی » کاریزما

کاریزما

قطعاً پیش آمده که از کسی شنیده باشید یا در جایی خوانده باشید که فلان شخص کاریزما دارد و یا شخصیت فلان فرد کاریزماتیک است.

تا به حال به معنی این واژه فکر کرده‌اید؟ این که کاریزما یا جاذبه شخصیتی چیست؟ چه کسی کاریزماتیک است؟ اصلاً جاذبه شخصیتی به چه دردی می‌خورد؟

اگر بخواهیم از لحاظ واژه‌شناسی و زبان‌شناسی به واژه کاریزما نگاه کنیم باید بگوییم که  این واژه – Charisma از واژه یونانی «خاریسمای» یا واژه «خاریتاس» گرفته شده و معنای آن در واقع متانت اخلاقی، جذابیت ذاتی، برکت و موهبت است.

پس از جنگ جهانی دوم در فرهنگ و زبان انگلیسی استفاده از واژه کاریزما برای رهبران بزرگ با ویژگی‌های اخلاقی خاص رواج پیدا کرد و به سایر زبان‌ها و ‌فرهنگ نیز راه یافت.

کاریزما

تا اینجا متوجه شدید که کاریزما به معنای ویژگی‌ها درونی خاصی در برخی افراد است که تأثیر ویژه و فوق‌العاده‌ای بر روی دیگران می‌گذارد. این ویژگی‌های درونی شامل تمام ویژگی‌های اخلاقی برتر یک انسان می‌شود. اگر بخواهیم تعریف آسان و کوتاهی از کاریزما ارائه دهیم باید بگوییم که کاریزما معادل همان جذابیتی است که در زبان فارسی استفاده می‌کنیم.

تعریف کاریزما چیست

تعریفات متعددی برای این واژه ارائه شده است که در این بخش به برخی از آن‌ها به‌طور خلاصه اشاره می‌کنیم:

  • کاریزما یعنی توانایی برقرار کردن ارتباطی ساده و البته اثرگذار بر دیگران
  • یعنی توانایی همراه کردن بقیه با خواسته‌های خودمان از طریق ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری
  • یعنی داشتن جذابیت از نظر عموم مردم و تغییر دادن نظرات یا جهت دادن به رفتار دیگران با کمک ویژگی‌های ذاتی و اخلاقی
  • یعنی داشتن اقتدار رفتاری همراه با اعتماد به نفس کافی که موجب تأیید دیگران و احترام گذاشتن توسط آن‌ها می‌شود.

چه افرادی کاریزما دارند و به آن‌ها کاریزماتیک گفته می‌شود؟

برای پاسخ به این سؤال بگذارید از تجربه شخصی خودتان شروع کنیم.

تا به حال اتفاق افتاده که در زندگی شخصی یا روابط کاری خود با فرد یا افرادی رو به رو شوید که هم‌صحبتی و معاشرت با آن‌ها باعث برانگیختن احساسات خاصی در شما شود؟ مثلاً احساس کنید معاشرت با آن‌ها حس قدرت، آرامش، هیجان، ارزشمندی و… به شما می‌دهد؟

قطعاً در برخوردهای اول نمی‌توانید دلیل اصلی این احساسات را پیدا کنید و با خود فکر می‌کنید که کدام ویژگی فرد باعث به وجود آمدن این حس شده است؟ ظاهر آن فرد؟ کلام او؟ لحن و بیان صحبت‌هایش؟ دانش و تجربیاتش؟ دقیقاً چه چیزی در او باعث انتقال این احساسات شده است؟ در یک کلام باید بگوییم این افراد اصطلاحاً کاریزماتیک هستند.

افراد کاریزماتیک ویژگی‌های رفتاری خاصی دارند و در تک تک برخوردهایشان هوش، اقتدار، آرامش، دانش، آگاهی و… قابل لمس است. داشتن این ویژگی‌ها به‌ صورت هم‌زمان باعث جذابیت و اثرگذاری بر دیگران می‌شود. یقیناً این ویژگی مثبت چیزی است که هر شخص دوست دارد در خودش داشته باشد و اصطلاحاً کاریزماتیک باشد.

بسیار پیش آمده که رسانه‌ها سلبریتی‌ها و افراد معروف را به‌عنوان شخص کاریزماتیک معرفی می‌کنند، اما در واقع این گونه نیست. سلبریتی بودن باعث ایجاد کاریزما در فرد نمی‌شود و ممکن است فرد معروفی کاریزماتیک باشد و به همان اندازه ممکن است فرد معروف دیگری هیچ‌گونه کاریزمای ذاتی نداشته باشد. پس ویژگی‌هایی مانند مشهور بودن یا ثروتمند بودن به‌تنهایی نمی‌تواند عامل اصلی ایجاد جاذبه شخصیتی در نظر عموم مردم یک جامعه باشد و برای کاریزماتیک بودن نیاز به ویژگی‌های تکمیل‌کننده دیگری نیز هست.

افراد کاریزماتیک با ویژگی‌های درونی خود دیگران را مشتاقانه جذب اقتدار و آرامش خود می‌کنند و از همان برخورد اول این ویژگی رفتاری و ذاتی خود را نشان می‌دهند. این افراد توان بسیار زیادی در جلب اعتماد عمومی دارند و تأثیر چشم‌گیری بر رفتار و اخلاق دیگران می‌گذارند؛ به شکلی که بسیاری از نزدیکان یا دوستان آن شخص دوست دارند شبیه به او بشوند.

لیست برخی افراد که به داشتن کاریزمای بسیار زیاد معروف هستند

ناپلئون بناپارتآدولف هیتلرنلسون ماندلاوینستون چرچیل
آبراهام لینکلنمادر ترزامرلین مونرومهاتما گاندی

کاریزما ذاتی است یا اکتسابی ؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که بسیاری از افراد به‌صورت ذاتی این ویژگی را داشته‌اند و حتی در کودکی نیز موجودی کاریزماتیک بوده‌اند؛ اما همیشه هم این طور نیست و بخش زیادی از این کاریزما به تلاش و رفتارهای فرد بستگی دارد.

در واقع یک شخص می‌تواند با تمرین و کسب کردن ویژگی‌های برتر اخلاقی به‌عنوان یک شخص کاریزماتیک مطرح شود.  بسیار دیده‌ایم که افراد گوشه‌گیر، عبوس و بداخلاق تغییر رفتار داده‌اند و به یک فرد اجتماعی، خندان و خوش‌اخلاق تبدیل شده‌اند که در هر جمعی باعث اثرگذاری بر دیگران می‌شوند.

البته لازم به ذکر است داشتن یک ویژگی خاص باعث کاریزمای عمومی شخص نمی‌شود. مثلاً باشعور بودن یک ویژگی رفتاری برتر است؛ اما صرفاً داشتن شعور برای یک فرد کاریزما به همراه ندارد و این ویژگی باید کنار ویژگی‌های دیگری قرار بگیرد تا فرد بتواند آن اثرگذاری ویژه‌ای که می‌خواهد را داشته باشد.

ویژگی‌هایی مانند داشتن هدف، اعتماد به نفس، نفوذ کلام، عزت نفس، قدرت رهبری، دانش و آگاهی، شعور، ارتباط صحیح، داشتن خط قرمز و ویژگی‌های این چنینی می‌تواند از یک فرد شخصیتی کاریزماتیک بسازد. این مهم است که فرد تلاش نکند رفتارهای تصنعی داشته باشد. قطعاً رفتارهای مصنوعی به‌جای ایجاد نیروی جاذبه، نیروی دافعه ایجاد می‌کند و باعث دور شدن از دیگران می‌شود.

چرا داشتن کاریزما اهمیت دارد؟

انسان‌ها ذاتاً موجوداتی اجتماعی هستند و اغلب دوست دارند دیده شوند و بر دیگران تأثیر بگذارند. این ویژگی‌ها یک ویژگی کاملاً طبیعی و ذاتی است و حتی گرفتاری‌ها و مشکلات شخصی، اقتصادی، کاری، خانوادگی و… هم نمی‌تواند این احساس را کمرنگ کند و در مواقع گوناگون به شکلی بروز پیدا می‌کند. یقیناً داشتن کاریزما در بسیاری از مسائل کمک‌کننده است.

 اگر بخواهیم در مورد مسائل کاری صحبت کنیم قطعاً شخصی که جاذبه شخصیتی دارد در شغل خود و درآمدزایی موفق‌تر است. فروشنده‌ای را در نظر بگیرید که جذابیت ذاتی دارد و می‌تواند بر دیگران تأثیر بگذارد؛ مشخصاً چنین فردی می‌تواند به فروش بسیار بالایی دست پیدا کند و در حرفه خود موفق باشد.

در زندگی شخصی هم همین‌گونه است. شخص کاریزماتیک قادر است بر دوستان، آشنایان و خانواده خود اثرگذار باشد و به شکلی رفتار کند که مهم‌ترین شخص یک جمع باشد و دیگران از معاشرت و هم‌صحبتی با او لذت ببرند. می‌بینید که هر شخص دوست دارد به‌عنوان یک فرد کاریزماتیک مطرح شود و بر دیگران اثرگذار باشد.

کتاب برای آموزش کاریزما

خب همانطور که بیان کردیم کاریزما می تواند یک ویژگی اکتسابی باشد. پس اگر به کاریزما علاقه مند هستید و می خواهید یک شخصیت کاریزماتیک داشته باشید کتاب افسانه کاریزما نوشته خانم اولیویا فاکس کابان را به شما پیشنهاد میکنیم که به آموزش کاریزما پرداخته است.

این کتاب به شما آموزش می دهید که چگونه یک شخصیت کاریزماتیک داشته باشید. دقت کنید که علت استفاده از نام افسانه، این است که بعضی ها کاریزما را یک ویژگی خارق العاده و کاملا ذاتی میدانند، در صورتی که این کتاب این طرز تفکر را یک افسانه میداند و معتقد است که کاریزما قابل آموزش بوده و می تواند یک ویژگی اکتسابی باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.