بالون » هوش مالی

هوش مالی

هوش مالی چیست؟

ممکن است تا به حال با اصطلاح هوش مالی مواجه شده باشید. همه افراد برای افزایش درآمد خود تلاش می کنند اما در این میان تعداد محدودی موفق هستند. هوش مالی در حقیقت به مجموعه ای از مهارت ها و فعالیت ها گفته می شود که باعث کسب ثروت بیشتر می شوند. به عبارت دیگر افرادی که هوش مالی بالایی دارند می توانند مسائل مالی پیچیده را به راحتی حل کنند و از چالش های اقتصادی به نفع خود بهره ببرند.

خودرو گران قیمت و لوکس ثروتمندان

معمولا ثروتمندان و مدیران موفق در هر حوزه ای خصوصیات و ویژگی های شخصیتی مشابهی دارند که به آن ها در جذب ثروت کمک می کند. هوش مالی یکی از مهارت های مشترک در میان ثروتمندان است. چنین افرادی می دانند که سرمایه خود را چطور مدیریت کنند و در چه مسیری آن را به کار ببرند؛ به این ترتیب به ثروت آن ها افزوده می شود.

اگر شما هم به دنبال کسب ثروت بیشتر هستید، باید بدانید که افزایش ساعت کاری، به تنهایی نمی تواند در این راه مفید باشد و فقط موجب آسیب های جسمی و روحی در شما می شود. ثروتمند شدن راه و روش مخصوص خود را دارد.

کار زیاد

طبق مطالعات دانشمندان، ثابت شده است که انسان ها بیش از 50 نوع هوش دارند. در میان برخی ذاتی و برخی اکتسابی هستند. خوشبختانه هوش مالی در دسته هوش های اکتسابی قرار دارد. یعنی افراد می توانند با انجام یک سری تمرینات و به کارگیری تکنیک های مناسب این هوش را در خود تقویت کنند. این پروسه طولانی و کمی سخت می باشد. شما نباید انتظار داشته باشید که یک شبه ره صد سال را طی کنید. اما با یادگیری تکنیک ها و به کارگیری آن ها می توانید، توانایی و مهارت خود را در این زمینه افزایش دهید.

چگونه با افزایش هوش مالی ثروتمند شویم

خصوصیات افراد دارای هوش مالی بالا

بررسی خصوصیات و رفتار افراد ثروتمند نشان می دهند که آن ها یک تفاوت اساسی با دیگر افراد دارند. این تفاوت اساسی مربوط به نگرش ثروتمندان نسبت به پول می باشد. در واقع ثروتمند شدن و ثروتمند ماندن تا حد زیادی به باور های افراد در مورد پول بستگی دارد. مطالعات نشان می دهند که افراد با درآمد کمتر، اغلب باور های محدود کننده ای در مورد پول دارند؛ این امر سبب افزایش احتمال آسیب و ضرر مالی می شود و به آن ها اجازه ارتقا سطح استقلال مالیشان را نمی دهد.

افراد دارای هوش مالی بالا، کنترل سرمایه خود را در دست دارند و این در حالی است که در دیگر افراد، پول کنترل زندگی آن ها را، پول بدست گرفته است. چنین افرادی مجبورند برای پرداخت هزینه های زندگی، بیشتر کار کنند و حتی به دنبال کار دوم و سوم باشند.

افراد ثروتمند معمولا مدیران موفقی هم هستند. در واقع مدیریت مالی و مهارت کنترل سرمایه، یک جهت و شیوه خاص به زندگی آن ها می بخشد که باعث می شود در سایر بخش های زندگی شخصی و حرفه ای خود نیز موفق باشند.         

ممکن است شما هم همانند بسیاری از افراد درگیر باور های محدود کننده در مورد پول باشید. از آنجایی که این باور های مضر به مرور زمان شکل می گیرند و به تدریج جزئی از شخصیت و نگرش ما می شوند، اکثر ما آن را به عنوان یک اصل پذیرفتیم و به خودمان فرصت رها شدن از این دام را نمی دهیم. اما دیگر زمان آن رسیده است که کمی منطقی تر در این باره فکر کنیم و به خودمان یک فرصت دوباره بدهیم.

هوش مالی اکتسابی است

در ادامه چندین تکنیک برای پرورش هوش مالی معرفی شده است، آن ها را بررسی کنید و سعی کنید در زندگی روزانه خود به کار ببرید. مطمئن باشید به تدریج تاثیرات آن را در زندگی خود می بینید، امتحان کردن آن ضرری ندارد.

1. تفکر خود را تغییر دهید

ذهن ما همانند عضله ها با تمرین و تکرار قوی می شود. برای افزایش هوش مالی باید نگرش خود را تغییر بدهید و مدام آن را تکرار کنید تا یک ذهنیت قوی و مستقل در مورد پول بدست آورید.

به جای اینکه به این فکر کنید که نمی توانید فلان چیز گران قیمت را بخرید، بیشتر درباره ساختن ثروت فکر کنید. تمرکز بر خرج کردن سبب کاهش هوش مالی شما می شود؛ اما اگر به دنبال ایده هایی برای بدست آوردن پول بیشتر باشید، کم کم خلاقیت شما در این زمینه افزایش می یابد. با افزایش خلاقیت، مهارت شما در زمینه مدیریت سرمایه نیز بهبود می یابد.

تغییر نگرش نسبت به پول سبب افزایش هوش مالی می شود

باهوش بودن به معنای هوشمندانه اندیشیدن در زمینه های مختلف می باشد بنابراین کسی که هوش مالی خوبی دارد، می تواند در حوزه مدیریت مالی خلاقیت داشته باشد و تصمیمات درست بگیرد.       

2. مدیریت زمان و برنامه ریزی

افراد با هوش مالی بالا، زمان خود را به فعالیت هایی اختصاص می دهند که برای آن ها سود داشته باشد. مدیریت زمان اولین قدم در مسیر ثروتمند شدن است. در قدم بعدی برای زندگی تان برنامه ریزی کنید و کنترل امور را بدست بگیرید. مخارج روزانه تان را مدیریت کنید و سعی کنید بدهی ها را کاهش دهید. نداشتن بدهی، سرمایه شما را افزایش می دهد و سبب پیشرفت مالی شما می شود.

به جای اینکه مدام به این فکر کنید که آیا می توانید نیاز های زندگیتان را تامین کنید یا نه؟ هر ماه زمانی مشخصی را برای انجام این کار تعیین کنید. هزینه ها، درآمد و خواسته هایتان را بر روی یک برگه بنویسید و برای خرج کردن پولتان برنامه ریزی کنید. تکرار این عمل قدرت تسلط شما بر پول را افزایش می دهد.

اهمیت زمان و برنامه ریزی

3. تعیین چشم انداز و هدف مالی

برای موفقیت در مسائل مالی، باید انگیزه کافی داشته باشید. داشتن چشم انداز مالی به شما انگیزه می دهد، مسیرتان را روشن تر می کند. اهداف مالی خود را به طور واضح و شفاف یادداشت کنید. دقت کنید که واقع بینی را رعایت کنید و اهداف معقولی را انتخاب کنید.

کشتی کروز شخصی

در تعیین اهداف مالی نباید کلی نگر باشید و سعی کنید تمام جزئیات مربوط به آن را یادداشت کنید. همچنین در برخی موارد می توانید مبلغ و تاریخ دقیق هدفتان را هم مشخص کنید. مثلا بگویید تا 3 سال آینده می خواهم یک کشتی کروز شخصی بخرم.

4. شجاع باشید

جسور بودن و خروج از منطقه امن سبب افزایش هوش مالی می شود. اجازه ندهید ترس ها ذهن شما را محدود کند و با محدودیت ها مقابله کنید و اجازه ندهید مانع شما شوند. به دنبال راه هایی برای افزایش قدرت ریسک پذیری باشید. ریسک کردن از شما یک فرد شجاع می سازد و یک فرد شجاع می تواند کنترل پول را بدست بگیرد.  

5. بازی سرزنش

آخرین نکته ای که باید به آن اشاره کرد عشق ما به بازی سرزنش است. ما کار ، رئیس ، خانواده ، شرایط ، آب و هوا و سگ و گربه مان را مقصر می دانیم که چرا پول ما ناپدید شده است. بخش بزرگی از هوش مالی این است که خود را تقویت کنیم و در قبال اشتباهات خود در مورد پول مسئولیت پذیر باشیم. اگر خطاها و محدودیت های خود را نپذیریم و در مورد آنها کاری انجام دهیم ، نمی توانیم موفق باشیم.