بالون » هوش مالی » اینترنت اشیا

اینترنت اشیا

مفهوم اینترنت اشیا (IoT) به هر نوع دستگاهی که بتواند به اینترنت متصل شود و اطلاعات و داده‌های شما و دیگران را با یکدیگر به اشتراک بگذارد، اشاره دارد. در جهان کنونی به لطف ایجاد شبکه‌های بی‌سیم، کوچک‌ترین شیء تا بزرگ‌ترین مانند لامپ و هواپیما و غیره که می‌توانند به اینترنت متصل شوند جزو دسته اینترنت اشیا (اینترنت چیزها) محسوب می‌شوند. به زبان ساده، هر وسیله‌ای که به اینترنت متصل شود را اینترنت اشیا می‌نامند. در ادامه مطلب به بررسی سیستم (IoT) پرداخته و مزایا و کاربردهای آن را با هم می‌بینیم.

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیا یا (Internet of Things) که اختصاراً به (IoT) معروف است، مفهومی فراتر از گوشی‌های هوشمند و کامپیوتر دارد. این نوع اینترنت طیف گسترده‌ای از اشیا، فرآیند، محیط و غیره را شامل شده است. اینترنت چیزها (اشیا) مدام در حال متحول کردن و به‌روزرسانی صنعت کشاورزی، خوراکی، بهداشت و درمان و… است.

برای درک بهتر مفهوم سیستم (IoT) به دوران بدون گوشی‌های هوشمند برگردید. اگر به خاطر داشته باشید در زمانی که گوشی‌های هوشمند هنوز وارد بازار نشده بودند، تلفن‌های همراه معمولی جزو پرکاربردترین وسیله‌ی ارتباطی بین مردم بوده‌اند. گوشی‌های ساده تنها برای تماس گرفتن و پیامک زدن کاربرد داشتند. در حال حاضر با گوشی‌های هوشمند علاوه بر موارد مذکور، آپشن‌های جدید مانند عکس گرفتن، کتاب خواندن، موسیقی و… که جزو ساده‌ترین امکانات گوشی هوشمند است نیز وجود دارد. اینترنت اشیا هم مانند گوشی هوشمند شامل آپشن‌های بسیار زیاد و متفاوتی است که کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد.

مثال‌هایی از اینترنت اشیا

سیستم (IoT) در چه محیط‌هایی کاربرد دارد؟ هر محیطی که در اطراف شما وجود دارد، چه محیط زندگی شما باشد چه محیط کاری و… تحت پوشش اینترنت اشیا است. یک لامپ معمولی را در نظر بگیرید که تنها با گوشی یا تبلت شما خاموش و روشن می‌شود. دوربین‌های مداربسته‌ای که با یک گوشی هوشمند کار می‌کند و بر روی صفحه، نمایش داده خواهد شد. خانه‌های هوشمندی که با تاچ پنل‌ها کنترل می‌شوند و فعالیت‌های روزانه را برای افراد آسان می‌کند. انواع و اقسام زیادی از اشیا هستند که به راحتی توسط اینترنت مدیریت خواهند شد.

به این نکته توجه داشته باشید که گوشی‌های هوشمند و رایانه‌ها، جزو اینترنت اشیا به شمار نمی‌روند. هرچند که این دو دستگاه با اینترنت هم کار می‌کنند اما در حالت معمولی می‌توانند راحت به اینترنت متصل شوند.

کاربردهای اینترنت اشیا

۱-پزشکی: اینترنت اشیا در صنعت پزشکی به حفظ سلامتی و درمان بیماری‌های مردم کمک می‌کند و همچنین تعامل بیمار با پزشک را افزایش می‌دهند. سیستم(IoT) کاربردهای متعددی دارد: نظارت از راه دور بر وضعیت بیمار، ادغام دستگاه های پزشکی، حسگرهای هوشمند، ردیابی و بررسی اطلاعات سلامت و… . بسیاری از این اقدامات برای برخی از بیماران حیاتی هستند و نیاز به تعامل و پیگیری با پزشکان و متخصصان دارند که توسط سیستم (IoT) انجام خواهد شد. برای مثال سیستم‌های هوشمند داروخانه‌ای جدید را در نظر بگیرید که چقدر در زمان تحویل دارو صرفه‌جویی شده است.

۲-آموزش: اینترنت اشیا بر آموزش تأثیر مثبتی می‌گذارد و روش یادگیری ما را متحول خواهد کرد. به لطف این سیستم، دانش آموزان می‌توانند در هر جایی مطالعه کنند، منابع فوری و تکالیف اضافی دریافت کنند و دائماً با معلمان و سایر دوستان خود در تماس باشند. در واقع، این نوع اینترنت برای دستیابی به آموزش خلاقانه‌تر در صنعت تحصیلات ایجاد شده است. این ارتباط از طریق نوت‌بوک یا تبلت و… امکان‌پذیر است.

۳-حمل و نقل: به لطف فناوری سیستم (IoT) می‌توانید از ترافیک‌های ساعتی، ظرفیت بزرگراه‌ها، میزان آلودگی هوا و غیره باخبر شوید .به همین منظور اداره ایمنی فدرال آمریکا، مجوزی را برای ساخت دستگاه ثبت الکترونیکی(ELD) دریافت کرده است تا به وسیله آن، ساعت کاری رانندگان کامیون‌ها را بتوان کنترل و ثبت کرد.

۴-انرژی: مصرف بهینه گاز، آب و برق و مدیریت آن همیشه در هر عصر، عاملی بحرانی در جوامع مختلف بوده است. با استفاده از هوشمندسازی شبکه‌های انرژی و بهره‌گیری از اینترنت اشیا، می‌توان توزیع، انتقال و مصرف انرژی‌ها را مدیریت کرد.

تاثیر اینترنت اشیا بر خودرو

شما می‌توانید با کمک سیستم (IoT) اتومبیل خود را از راه دور و بدون راننده روشن کنید. اگر متقاضی خرید یا اجاره خودرویی هستید می‌توانید از راه دور، اتومبیل مورد نظر خود را رزرو نمایید. بعد از اینکه شما خودرو خود را رزرو کردید یا تحویل گرفتید، مسئولان و نمایندگان از طریق راه دور و اینترنت اشیا می‌توانند با شما در ارتباط باشند و به مسائل و مشکلات شما رسیدگی کنند. همچنین این نوع سیستم (IoT) به تولیدکنندگان خودروها کمک می‌کند تا ماشین‌ها را در صورت لزوم به وسیله‌ی نرم‌افزارهای جدید ارتقا بدهند.

استفاده از اینترنت اشیا در زیر آب

شاید شما هم متعجب شده باشید که مگر امکان دارد سیستم اینترنتی (IoT) در زیر آب وجود داشته باشد و در اعماق چند صد متری زیر زمین کار کند؟ با توجه به گسترش فناوری در عصر جدید باید در جواب شمابگوییم بله. یک شرکت انگلیسی به مدت یک دهه است که در زمینه ارائه شبکه‌های بی‌سیم در زیر دریا و اقیانوس‌ها کار می‌کند و دستاورد‌های موفقیت آمیزی داشته است. فرکانس‌هایی که در زیر دریا استفاده می‌شود از ۱ مگاهرتز تا حدود ۳ گیگاهرتز است که بستگی به نوع کاربرد آن می‌تواند متغیر باشد.

انتشار امواج رادیویی در زیر آب سخت و مشکل است، زیرا مدام این امواج با صخره‌ها، سنگ‌ها، دیوار و موانع دیگر برخورد می‌کند. هر چه طول این امواج زیاد باشد، فرکانس‌های ارسالی از سطح دریا کمتر خواهد شد و در نهایت بهتر از موانع و صخره‌ها عبور می‌کند. برای مثال برای اپراتورهای تلفن همراه از فرکانس 700 مگاهرتز استفاده می‌شود؛ زیرا می‌تواند مسافت‌های طولانی و دورتر را نیز پوشش دهد.

حفظ حریم خصوصی و امنیت در اینترنت اشیا

هر چیزی که به اینترنت متصل شود، امکان هک کردن اطلاعات آن بسیار بالا است. سیستم‌های اینترنتی اشیا که ناامن هستند، باعث می‌شوند اطلاعات بسیار زیادی از افراد توسط دیگران هک شده و به اشتراک گذاشته شود. هر وسیله ای که به اینترنت متصل شود اگر هک شود، امکان این را دارد که توسط دیگران تحت کنترل در بیاید. به همین منظور در آینده‌ای نه چندان دور می‌توان از این نوع سیستم اینترنتی برای امکاناتی مانند شناسایی افراد، ردگیری کردن مکان فرد مورد نظر، نظارت بر روی هدفی خاص از راه دور و… بهره‌مند شد.

سخن آخر در مورد اینترنت اشیا

اینترنت اشیا با توجه به امکانات و مزایای ذکر شده سبب تحول جدیدی در چهارمین انقلاب صنعتی شد. تا سال 2020 بسیاری از خدمات و وسایل‌ها توسط فناوری سیستم اینترنتی (IoT) کارآمد و مجهز شده‌اند ‌که ارزش‌های آن در بازار جهانی چیزی حدود 7000 میلیارد دلار برآورد شده است. امروزه اکثر وسایل‌ها و خدماتی که به عموم ارائه خواهد شد، توسط متصل شدن به اینترنت و وب‌سایت است. این نوع اینترنت زمینه ای فراهم می‌کند که نحوه‌ی انجام کارها، موفق‌آمیزتر و سریع‌تر باشد؛ همچنین در وقت و سرمایه‌ی مالی صرفه جویی شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *