بالون » آموزش سئو » الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن چیست؟

الگوریتم پنگوئن یکی از مهم ترین الگوریتم های گوگل است که نقش مهمی در رتبه بندی صفحات سایت ها در نتایج سرچ گوگل دارد. این الگوریتم در 24 آوریل سال 2012 برای اولین بار معرفی شد و تا کنون بروزرسانی هایی روی آن صورت گرفته است.

پنگوئن برای سایت هایی که از طریق خرید بک لینک اقدام به افزایش لینک می کنند یک تهدید محسوب می شود. آخرین آپدیت این الگوریتم در 23 سپتامبر به نسخه آکا پنگوئن 7 به روزرسانی شد که وظیفه پیدا کردن لینک های اسپم را بر عهده دارد.

الگوریتم پنگوئن گوگل

الگوریتم پنگوئن (Penguin Algorithm) همانند سایر الگوریتم های گوگل می تواند تاثیرات مهمی را بر سئو و رتبه سایت بگذارد. استفاده بیش از حد عبارت های کلیدی در لینک ها، لینک سازی و ساخت بک لینک خریداری شده همگی می تواند توسط این الگوریتم شناسایی شود.

پنگوئن به عنوان یک الگوریتم زنده، در صورتی که در لینک سازی سایت اشتباهی به وجود آید سایت را جریمه می کند چنانچه این اشتباهات تکرار شود موجب پنالتی شدن سایت می شود.

نحوه عملکرد الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن گوگل سایت های اینترنتی را در فواصل زمانی معین خزش می کند. در مرحله اول لینک های دریافتی سایت را مورد بررسی قرار می دهد و سپس لینک های خروجی و داخلی پیمایش می شود. چنانچه لینک های اسپم و غیرطبیعی مشاهده کند این سایت ها را جریم می کند.

در حال حاضر با تغییرات ایجاد شده در الگوریتم پنگوئن استفاده زیاد از کلمات کلیدی در محتواهای سایت از نظر گوگل مجاز نیست و از دسته روش های سئو کلاه سیاه محسوب می شود. بنابراین سایت هایی که برای رتبه گرفتن از گوگل این روش را به کار می برند خیلی زود توسط الگوریتم پنگوئن شناسایی و جریمه می شوند.

در اکثر اوقات جریمه پنگوئن فقط شامل صفحات خطاکار هستند و سایر صفحات از تیر رس جریمه الگوریتم گوگل دور هستند و می توانند در نتایج سرچ نمایش داده شوند.

اشتباهات رایج در مورد الگوریتم پنگوئن

در طی چندین مرتبه به روزسانی تغییراتی در الگوریتم پنگوئن ایجاد شده که برخی از سئوکاران شاید از آن ها اطلاعی نداشته باشند و در این مورد دچار اشتباهاتی شوند.

  • پنالتی کردن کل سایت: در آپدیت های جدید پنگوئن بر خلاف گذشته کل سایت پنالتی نمی شود و تنها صفحاتی که دارای لینک های غیر طبیعی هستند جریمه می شوند.
  • الگوریتم پنگوئن همیشه فعال نیست: در نسخه های قدیم، پنگوئن همیشه فعال نبود و در صورت اُفت رتبه سایت یا جریمه شدن سایت باید مدیر سایت مشکل را حل می کرد و منتظر می ماند که دوباره این الگوریتم فعال شده و سایت را بررسی کند. در آپدیت های جدید به طور پیوسته و در لحظه الگوریتم پنگوئن در حال پیمایش صفحات سایت ها است.
  • سایت های وردپرسی هدف اصلی پنگوئن: برای ثابت کردن این اشتباه بررسی هایی صورت گرفت ولی مدرکی دال بر ارتباط بین قالب های وردپرسی و اُفت رتبه سایت توسط گوگل پیدا نشد.

علائم جریمه شدن با الگوریتم پنگوئن

توجه کنید که میزان جریمه ای که پنگوئن روی سایت ها اعمال می کند متفاوت است که در ادامه علائم جریمه شدن با پنگوئن را بیان می کنیم.

  1. مشاهده کاهش رتبه سایت شما روی یک یا چند کلمه کلیدی
  2. خارج شدن تعدادی از صفحات سایت نه همه آن ها از نتایج گوگل در حالی که شامل عبارت کلیدی خاصی هستند.
  3. نمایش صفحاتی از سایت در نتایج گوگل که نمی خواهید در نتایج جستجو نشان داده شود به جای صفحه اصلی سایت یا صفحات مهمی که مدنظر شما هستند. به عنوان مثال کلمه کلیدی مربوط به سایت شما توسط کاربر سرچ می شود و به جای نمایش صفحات اصلی سایت، گوگل صفحه تماس با ما یا درباره ما را نمایش می دهد.

امکان بازگشت از پنالتی پنگوئن وجود دارد؟

قطعا بله، برای انجام این کار باید چندین عامل را مورد بررسی قرار داد و سپس با رفع اشکالات موجود در لینک سازی و استفاده از روش های درست می توانید از گوگل رتبه بگیرید.

  • چنانچه یک سایت به طور پیوسته از گوگل رتبه منفی بگیرد به این معنا است که احتمالا روش لینک سازی اشتباه و غیر طبیعی را روی سایت اعمال می کند.
  • پاک نشدن کامل لینک های اسپم و غیر طبیعی از سایت که به اندازه خودشان موجب گرفتن رتبه منفی از گوگل می شوند.
  • بهتر است که بعد از حذف لینک های خراب برای ایجاد لینک و بک لینک سالم و طبیعی تلاش کنید تا به بهبود رتبه سایت کمک کند.

اگر با بررسی و انجام این موارد هنوز هم رتبه سایت در حال اُفت است باید دلایل دیگری را پیدا کنید. کسب رتبه بهتر از رتبه قبل و یا انتظار برگشتن به رتبه قبلی سایت نیاز به صبر دارد و زمان می طلبد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.