بالون » آموزش سئو

آموزش سئو

عه، مگه آموزش سئو نیست؟ پس این عکس چیه؟

اتفاقا می خوام آموزش سئو رو با همین عکس شروع کنم. اینجا ساحل نقره ای یا خاک سرخ در جزیره هرمز است. خیلی چیزها اینجا عجیبه. آب لب ساحل را ببینید، قرمز است. ساحل در شب ها میدرخشد، انگار اکلیل روی آن ریخته اند(شاید قسمتی کوچکی از دره پشت سر من که خاک ساحل روی آن ریخته و می درخشد را بتوانید پیدا کنید. بعضی ها خاک این ساحل را با خود می برند که واقها کار خوبی نیست، احتمالا شخصی قصد بردن خاک را داشته و در لحظه آخر از این کار پشیمان شده و همین بالا آن را خالی کرده است).

درخشش ساحل نقره در روز و آموزش سئو با میلاد یزدان پرست
ساحل نقره ای، جزیره هرمز – این عکس در روز است، درخشش واقعی در شب نمایان می شود و برای دیدن آن باید همراه ساحل باشید

پشت سر من، روی این کوه که ایستاده ام، بازار خیلی زیبایی قرار دارد با کلی اجناس عجیب و غریب(عکس زیر). خب اینها چه ربطی به آموزش سئو دارد، برید بعد از عکس

تفاوت سئو میلاد یزدان پرست

ربطش اینجاست که اکثر آموزش های من در حوزه سئو رو وقتی برای بار اول می شنوید مثل همین ساحل عجیب و غریب است! و مثل همین ساحل وجه تمایز شما می شود با سایر سواحل! رسیدن به این ساحل سخت است و افراد کمی به آن می رسند، اگر آماده اید برویم برای ماجراجویی و یادگیری در دنیای سئوی متفاوت میلاد یزدان پرست.

شروع آموزش سئو

دیدگاه صحیح و متمایز قبل آموزش سئو

 • سئو کاری بسیار سخت نیست
 • سئو هزاران نکته ندارد
 • سئو تضمینی غیر واقعی نیست
 • یادگیری سئو زمان زیادی نمی خواهد

کم کم که همراه من باشید دلیل این دیدگاه ها را متوجه می شوید.

آیا سئوکارها افراد خارق العاده ای هستند که با زیرکی خودشان اسرار گوگل را کشف کرده اند ؟

خیر، به علت نبود مرجع رسمی در حوزه سئو هر کسی می تواند به راحتی ادعایی را مطرح کند و خود را سئوکار بداند.

سئوکار شدن خیلی آسان است، نه مدرک دانشگاهی می خواهد، نه مجوز می خواهد، نه مرجع رسمی برای رد یا تایید شما وجود دارد !!! پس کافی است چند تا اصطلاح انگلیسی یاد بگیرید و سئوکار شوید !!!

از همه مهمتر! همه سئوکار ها در قراردادی نانوشته معتقدند که سئو تضمین ندارد ! پس هر کار دلتان خواست انجام دهید، شد شد ، نشد نشد !

سئوکار

واقعا آموزش سئو به زبان ساده ممکن است ؟

اگر نتوانید چیزی را به سادگی توضیح دهید، پس هنوز خوب آن را متوجه نشده اید.

آلبرت انیشتین

بر خلاف تصور عموم و باوری که اقلب سئوکارها در ذهن مردم ایجاد کرده اند سئو نه تنها کار سختی نیست بلکه بسیار ساده و جذاب است. شاید با خود فکر کنید هزار نکته و ترفند باید یاد بگیرید تا یک سئوکار حرفه ای شوید ولی من به شما آموزش می دهم که چطور در کمترین زمان ممکن بهترین نتایج را از سئو سایتتان بگیرید.

آلبرت انیشتین

شروع آموزش 100% رایگان سئو

در این بخش ، مفاهیم بنیادی و اصلی سئو به صورت یکجا آورده شده است. دقت داشته باشید با خواندن همین مقاله می توانید 50 درصد مسیر یادگیری سئو را طی کنید. برای بررسی های جزئی تر به مقالات مرتبط در سایت مراجعه کنید.

این آموزش همواره به روز رسانی می شود و اطلاعات تازه و درست در آن قرار می گیرد.

سئو چیست؟

سئو تلفظ فارسی کلمه SEO (بخوانید اس ای اٌ) است که آن هم مخفف عبارت Search Engine Optimization می باشد. معنی این عبارت بهینه سازی برای موتور های جستجو است و مفهوم آن به ساده ترین زبان ممکن یعنی اینکه کاری کنیم موتور های جستجو سایت ما را در رتبه بالاتری نسبت به سایر سایت های رقیب قرار دهند. فایده این کار هم این است که اغلب کاربران تنها رو نتایج بالایی کلیک می کنند و هرچه قدر رتبه کمتری در نتایج داشته باشیم عملا بازدید کننده کمتری به سایت ما خواهد آمد.

چرا به جای سئو از گوگل ادوردز استفاده نکنیم ؟

واقعیت این است که اگر بحث پول در میان نباشد می توانید از گوگل ادوردز استفاده کنید، ولی معمولا زمانی که می خواهیم بازدید کننده داشته باشیم احتمالا قصد کسب درآمد از آن بازدید کنندگان را داریم. ولی هزینه گوگل ادوردز معمولا آنقدر زیاد است که یا توجیه اقتصادی ندارد و یا بخش قابل ملاحظه ای از درآمد شما را می گیرد. از طرف دیگر از واقعا بتوانید سایت خود را به خوبی سئو کنید، بازدیدکنندگان بسیار زیادی به صورت رایگان به دست می آورید و این بسیار ارزشمند و درآمد زا است.

یادگیری سئو مهمتر است یا یادگیری اینستاگرام؟

این سوالی است که این روزها خیلی زیاد پرسیده می شود. شاید هم به این صورت مطرح شود که سایت مهمتر است یا اینستاگرام؟ واقعیت این است که به نظر من این سوال اساسا اشتباه است. اینستاگرام تنها یک ابزاری کمکی است، با کلی محدودیت که فقط می تواند به سایت شما کمک کند. پس مقایسه آن با یک وب سایت یا سئو سایت که در دنیای امروز، اصلی ترین و منعطف ترین ابزار بازاریابی و فروش هر بیزینسی هستند کار صحیحی نیست. از طرفی احتمالا خود شما هم شاهد بوده اید که در طول سالیان گذشته چه شبکه های اجتماعی آمده و رفته اند، بعضیها هنوز هستند اما مانند گذشته کارایی ندارند و بخش قابل توجهی از بازار خود را به جایگزین ها داده اند.اتاق های چت یاهو را یادتان هست؟ پیام رسان نیمباز (Nimbuzz) را چطور، روزهای طلایی فیسبوک و سرنوشت تلگرام و سایر موارد مشابه؟ نمی توانیم بگوییم بشر پیشرفت نمی کند و چیزی بهتر از اینستاگرام ارائه نخواهد شد. قطعا بشر پیشرفت می کند و شبکه های اجتماعی قوی تر ارائه می شوند و اینستاگرام هم مانند سایر شبکه های اجتماعی کمرنگ تر خواهد شد. اما در طول تمام سالهای گذشته چیزی که همواره وجود داشته و آن هم دائما رشد کرده است ولی جای خود را به شبکه های اجتماعی نداده، موتور های جستجو بوده اند. پس با این توضیحات تصمیم برای اینکه می خواهید وقت خود را صرف کدامیک کنید با شما است.

مهمترین کار در سئو یک سایت

سوال جالبی که همه می پرسند، پاسخ آن هم مهم است ولی باید خیلی به آن دقت کنید. خب همانطور که احتمالا شنیده اید تولید محتوا مهم ترین کار در سئو یک سایت است. اما این کار لازم، ولی کافی نیست. یعنی برای سئو سایت باید علاوه بر تولید محتوای خوب کارهای دیگری هم انجام دهید. اگر بخواهیم خیلی ساده به مسئله نگاه کنیم می توانیم بگوییم علاوه بر تولید محتوای خوب باید آن را به نحو مناسب هم در سایت ارائه کنیم تا از سئو به نتیجه خوبی برسیم.

ارائه صحیح محتوا یعنی چه؟ ارائه صحیح شامل تمام کارهای می شود که انجام میدهید تا اینکه محتوای شما به بهترین شکل ممکن در اختیار کاربران و گوگل قرار بگیرد و اعتماد کاربران و گوگل نسبت به محتوای شما جلب شود. این کار شامل توجه به نیاز های کاربران ، توجه به دستورالعمل ها و الگوریتم های گوگل و رعایت قوانین گوگل می شود.

چه تعداد محتوا تولید کنیم؟

محتوای خوب برای سئو باید چند کلمه داشته باشد

منظور از نیاز کاربر در سئو سایت

منظور این است که کاربری که وارد سایت شما می شود، احتمالا به آنجا نیامده تا شما از بیزینس خودتان برای او تعریف کنید و بگویید که چنین هستید و چنان ! معمولا کاربران سوالی دارند، سرویسی می خواهند، کالایی می خواهند و یا هر نیاز دیگری که شما باید اول به نیاز آنها توجه کنید

کاربران شما متخصصان کامپیوتر نیستند که به صورت حرفه ای تمام سایت شما را جستجو کنند تا بتوانند محتوای مورد نظر خودشان را پیدا کنند، اگر هم این توانایی را داشته باشند احتمالا آنقدر وقت ندارند که این کار را انجام دهند. پس باید محتوا را به صورتی در سایت ارائه دهید که در کمترین زمان ممکن به چیزی که می خواهند برسند.

کاربران عجول هستند، اگر سایتتان دیر باز شود سریعا از آن خارج می شوند، آنها حتی حوصله چند ثانیه تحمل بیشتر را ندارند. پس بهینه سازی سرعت سایت هم یکی دیگر از نیازهای کاربرانتان هست.

مغز انسانها در زمان مواجهه با پیچیدگی خسته می شود و کار را رها می کند. تا جایی که می توانید سایت ساده و راحتی طراحی کنید و کاربران را خسته نکنید. داشتن سایت هایی با ظاهر خیلی شلوغ برای شما به عنوان مالک کسب و کار جذاب است ولی برای کاربری که به دنبال محتوای مورد نظرش می گردد فقط یک مزاحم و مایه دردسر است.

اینها بخشی از موارد واضح و کلی بود، ولی نهایتا باید بدانید که شما با انسانها طرف هستید و شناختن خواسته انسانها بر حسب مورد نیاز به توجه و بررسی بیشتری دارد. مباحثی مانند اقتصاد رفتاری ، پرسونا و بازاریابی هم در این مسیر می تواند به شما کمک کند.

آموزش اصطلاحات، دستورالعمل ها و الگوریتم های گوگل برای سئو

خب تا اینجا در مورد کیفیت محتوا و توجه به کاربر در هنگام سئو سایت صحبت کردیم. حالا می خواهیم در مورد توجه به دستورالعمل ها و الگوریتم های گوگل صحبت کنیم. این مباحث معمولا تحت عنوان سئو تکنیکال مطرح می شوند.

دقت کنید مباحثی که در اینجا مطرح میکنیم همگی با استناد به خود گوگل است و هیچ مورد از صحبتهای بی پایه و اساسی که در مورد سئو مطرح شده است در اینجا ارائه نمی شود. پس با خیال راحت به اینها توجه کنید. در بخش پایانی این مقاله به مطرح کردن باورها و افکار بی اساس در مورد سئو می پردازیم.

اصطلاحات مهم سئو

اولین قدم برای آموزش سئو تکنیکال این است که اصلاحات مهم سئو را بدانید. در ادامه اصطلاحات رسمی و مهم سئو توضیح داده شده است.

ایندکس چیست؟

ایندکس یک فهرست در گوگل است که محتوا و آدرس صفحات را در آن ذخیره می کند. وقتی میگوییم گوگل صفحه ای را ایندکس کرده، یعنی محتوای آن را با استفاده از ربات های خودش خوانده است و در فهرست خودش ذخیره کرده است. بعد از اینکه گوگل صفحه ای را ایندکس کرد، اگر محتوای آن برای کلمه ای مناسب باشد در نتایج نشان می دهد.

خزش (Crawl) یعنی چه؟

فرآیند پیدا کردن صفحات جدید یا صفحات آپدیت شده را خزش می گویند. گوگل با دنبال کردن لینک ها ، بررسی سایت مپ سایت ها و خیلی روشهای دیگر صفحات به دنبال صفحات جدید و به روز شده می گردد و اگر مناسب باشند آنها را ایندکس میکند.

خزنده گوگل چیست؟

.نرم افزار اتوماتیک گوگل که کار خزش و ایندکس سایتها را انجام میدهد

ربات گوگل چیست؟

نام عمومی خزنه گوگل است که اغلب اوقات استفاده می شود. ربات گوگل دائما در حال خزش صفحات اینترنتی است.

آموزش نوشتن محتوای سئو شده

خب در این بخش می خواهیم مهمترین مباحث در نوشتن یک محتوای خوب از نظر سئو تکنیکال را مطرح کنیم.

نوشتن عنوان (title) مناسب برای صفحات سایت

عنوان صفحات سایت یکی از مهمترین پارامترهای در سئو سایت است. عنوان در تگ <title> عنوان </title> قرار می گیرد و در بالای مرورگر نمایش داده می شود. در اکثر مواقع اگر عنوان مناسبی برای صفحه نوشته باشید در نتایج گوگل هم همین عنوان نمایش داده می شود.

در ادامه نکات مهم برای نوشتن عنوان مناسب را مطرح می کنیم.

عنوان باید محتوای صفحه را به دقت توضیح دهد

عنوان را به گونه ای بنویسید که به صورت ساده و درست محتوای مربوط به صفحه را مشخص کند. از نوشتن عنوانی که به محتوای صفحه بی ارتباط است پرهیز کنید و از عباراتی مانند “صفحه جدید” یا “بدون عنوان” یا غیره استفاده نکنید.

عنوان باید منحصر به فرد باشد

برای هر صفحه از سایت باید عنوان منحصر به فرد همان صفحه را بنویسید تا گوگل بتوانید تفاوت بین صفحات را تشخیص دهد.

به هیچ وجه از یک عنوان یکسان برای همه صفحات سایت یا حتی برای دسته ای از صفحات استفاده نکنید.

عنوان را مختصر و مفید بنویسید

عنوان باید مختصر و مفید باشد به صورتی که به کاربر واقعا کمک کند. اگر عنوان خیلی طولانی باشد یا اینکه به محتوای صفحه مرتبط نباشد گوگل ممکن است بخشی از آن را نشان دهد یا با چیز دیگر از محتوای صفحه آن را جایگزین کند.

از نوشتن عنوان های طولانی که به کاربر کمک نمی کند، خودداری کنید. همچنین از تکرار بی مورد کلمات کلیدی در عنوان صفحه بپرهیزید.

متا توضیحات را به بهترین شکل ممکن بنویسید

متا توضیحات یا description توضیح مختصری در باره محتوای صفحه است. این توضیح در کدهای صفحه قرار می گیرد و برای موتور های جستجو کاربرد دارد. موتورهای جستجو ممکن است این توضیح را به کاربران در هنگام سرچ کردن نشان دهند و ممن هم هست که بخش دیگری از صفحه را مناسب بدانند و به کاربر نشان دهند. در هر صورت شما باید توضیحات متا را در حدود 160 کاراکتر بنویسید به صورتی که به خوبی محتوای صفحه را توضیح دهد. دقت کنید که توضیحات متا هم باید برای هر صفحه منحصر به فرد باشد و از نوشتن توضیحات یکسان برای صفحات مختلف خودداری کنید. ضمنا واضح است که نباید کلمات کلیدی را بی مورد در توضیحات متا تکرار کنید.

از تیترها (تگ h) به درستی در صفحه استفاده کنید.

تصور کنید که می خواهید یک فهرست تهیه کنید و با این فرض شروع به استفاده از تگ های h1 تا h6 کنید.

دقت کنید که در هنگام استفاده از تیتر ها آنها را به ترتیب شماره استفاده کنید. لازم نیست که حتما از همه شماره ها استفاده کنید مثلا ممکن است فقط h1 و h2 برای محتوای شما کافی باشد.

در استفاده از h ها زیاده روی نکنید و فقط برای تیتر های مهم از آنها استفاده کنید. همچنین دقت داشته باشید که نباید متن های خیلی طولانی که مشخص کننده تیتر خاصی نیستند را تگ h قرار بدهید.

سلسله مراتب و دسترسی سایت را مدیریت کنید

نحوه عملکرد URL ها را به درستی بدانید.

موتور های جستجو برای اینکه بتوانند یک محتوا را به درستی ایندکس کنند باید آن محتوا در یک URL منحصر به فرد ارائه شده باشد. پیشنهاد گوگل این است که تاجای ممکن از https برای سایت استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید که نسخه www بدون www سایت از نظر گوگل متفاوت هستند. بنابر این زمانی که سایتی را به سرچ کنسول اضافه می کنید (آموزش ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل) بهتر است هر 4 حالت ممکن را به سرچ کنسول اضافه کنید. نکته بعدی که باید در نظر داشته باشید این است که از نظر گوگل URL هایی که آخرشان کاراکتر ( / ) داشته باشند با آنهایی که ندارند فرق میکنند و 2 URL جدا محسوب می شوند.

بنابر این همواره تنظیمات سایت را به گونه ای انجام دهید که صفحات سایت روی یک حالت واحد باز شوند و بقیه حالت ها به نسخه مورد نظر شما ریدایرکت شوند. مثلا در سایت بالون وقتی آدرس ( آموزش-سئو/http://www.balon.ir ) را وارد کنید به نسخه مورد نظر ما یعنی ( /آموزش-سئو/https://balon.ir ) منتقل خواهید شد.

نحوه دسترسی و ارتباط صفحات سایت برای سئو اهمیت دارد

باید توجه داشته باشید که چطور صفحات سایت را مدیریت و دسته بندی میکنید زیرا انجام درست آن به کاربران کمک میکند که زودتر مطالب مورد نظر خود را پیدا کنند. همچنین نحوه دسته بندی و ارتباط صفحات به موتور های جستجو کمک می کند که متوجه شوند از نظر مالک سایت چه صفحاتی مهمتر هستند و هر صفحه به طور کلی چه جایگاهی نسبت به کل سایت دارد.

در صفحات سایت (breadcrumb) برید کرامب قرار دهید

برید کرامب خطی از چند لینک داخلی است که کاربران کمک می کند تا به راحتی به دسته های بالاتر محتوایی که در آن قرار دارند بروند. در برید کرامب معمولا به صفحه اصلی سایت و دسته بندی های بالاتر مطلب لینک وجود دارد.

breadcrumb برید کرامب
نمونه یک برید کرامب breadcrumb

تاثیر دامنه بر سئو سایت

تاثیر پسوند دامنه بر سئو

تاثیر سابقه و تاریخچه دامنه بر سئو سایت

مقالات رایگان آموزش سئو

هنگام استفاده از آموزش های رایگان سئو در سایت های مختلف به یک نکته مهم توجه داشته باشید، اکثر آموزش های رایگان سئو صرفا ترجمه های منابع لاتین است که جهت تولید محتوا در سایت ها ارائه شده است که اغلب آنها درست نیستند و شما را به راه های اشتباه و بی فایده می کشاند.

5 سایت بی خاصیت اما معروف آموزش رایگان سئو

نمی خوام بگم همه مطالب این سایت ها بی فایده است ولی پیدا کردن مطلب درست و ارزشمند در آنها مانند پیدا کردن سوزن در انبار کاه است.

همانطور که میبینید اکثر این سایت ها فروشنده ابزارهای سئو هستند یا برگزار کننده سمینار و وبینار و دوره سئو. بنابر این برای اینکه شما را تبدیل به یک منبع درآمد دائمی برای خود کنند بهترین راه ارائه دریایی از اطلاعات و بزرگ جلوه دادن فرآیند سئو سایت است.

به جرات می توان گفت 99 درصد مطالب مربوط به آموزش سئو در سایت های فارسی زبان هم ترجمه این 5 سایت است.

حتی عده ای مطالب همین سایت ها را ترجمه و در قالب دوره های چند میلیونی سئو می فروشند.

جالب است که در هیچ کدام از این سایتها، به هیچ عنوان نکات کلیدی و ارزشمندی ارائه نشده است.

مقالات، پادکست و ویدئو آموزش رایگان سئو

همانطور که در ویدئو بالا هم توضیح دادم به شدت تلاش میکنم مقالاتی که تحت عنوان آموزش رایگان سئو در سایت قرار میگیرد واقعا مهم و مفید باشد تا وقت شما بیهوده گرفته نشود.

این مقالات نتیجه سالها مطالعه ، تحقیق و بررسی است که به صورت رایگان در اختیار شما قرار میگیرد.

آموزش سئو محصولات و فروشگاه اینترنتی

احتمالا یکی از مباحث پر طرفدار در حوزه سئو موضوع سئو محصول در فروشگاه اینترنتی است. اول باید این نکته رو در نظر داشته باشید که قواعد سئو همچنان برای فروشگاه اینترنتی هم برقرار است و زمانی که صحبت از سئو محصولات یا سئو فروشگاه اینترنتی می کنیم می خواهیم قواعد سئو رو در فروشگاه اینترتی پیاده سازی کنیم. علت این موضوع هم برخی ویژگی های خاص مربوط به فروشگاه اینترنتی است. در ادامه موارد مهم را بررسی میکنیم.

اول در نظر داشته باشید که به عنوان یک فروشگاه اینترنتی درست است که رتبه گرفتن روی محصولات می تواند به شما کمک کند ولی شما نباید بازاریابی محتوا را فراموش کنید. حتی بهترین فروشگاه ها از نظر سئو باز هم توجه قابل ملاحظه ای به بازاریابی محتوا دارند.

اما برای اینکه بتوانید روی محصولات مورد نظر در فروشگاه اینترنتی رتبه بگیرید باید سعی کنید محصول خود را به بهترین شکل معرفی کنید. این معرفی شامل توضیحات کامل ، قیمت، خدمات یا گارانتی و از همه مهمتر عکس های متنوع که ویژگی های محصول را به خوبی نشان دهد می باشد. همچنین هر روش دیگری که با توجه به نوع محصول می تواند به شناساندن آن به خریدار کمک کند را استفاده کنید.

اگر تصور میکنید که با نوشتن اسم محصول و کپی کردن یک عکس از فروشگاه های دیگر می توانید رتبه قابل قبولی بدست آورید، در اشتباه هستید. دقت کنید که هدف شما فقط ورود کاربر به سایت نیست، شما می خواهید محصول بفروشید. حتی اگر در حوزه ای فعالیت میکنید که هیچ رقیبی ندارید و خیلی راحت رتبه یک را گرفته اید باید برای فروش خوب و نرخ تبدیل بالا کارهایی که توضیح دادم را انجام دهید.

موضوع بعد کسب اعتماد کاربر است، دقت کنید کاربران سایت شما قرار است به شما پول پرداخت کنند. آنها قبل از هر چیز باید به شما اعتماد کنند و بعد خریدار شما خواهند شد. پس اطلاعات لازمی که باعث می شود کاربر به سایت شما اعتماد کند را در اختیار او قرار دهید.

همچنین مباحث مربوط به سئو فروشگاه اینترنتی به صورت جزئی تر در دوره سئوکار خبره مطرح شده است.

آموزش سئو و تکنیک اصل گرایی

واضح است که پارامترهای نسبتا زیادی در تعیین رتبه یک سایت تاثیر دارند. ولی آیا میزان تاثیر همه آنها برابر است؟

خیر

پس منطقی نیست که روی همه آنها وقت بگذارید. کاری که باید انجام دهید پیدا کردن پارامترهای مهم است.

من در دوره آموزشی سئوکار خبره این موارد مهم را آموزش میدهم.

مواردی که خودم هم در پروژه ها روی آنها تمرکز میکنم و علی رقم آگاهی از تاثیر کوچک بعضی پارامترهای دیگر به هیچ عنوان وقت خود را صرف آنها نمیکنم.

سوالی که شاید پیش بیاید این است که آیا با این روش می توانیم به نتایج برتر برسیم.

بله حتما، در واقع این تنها روش مطمئن است که می توانیم به نتیجه برسیم، به دلیل اینکه ما مسایل مهم را تا بیشترین حد ممکن خوب انجام میدهیم و پارامترهای مهم آنقدر تاثیرشان بالا است که عملا تاثیر موارد ناچیز را از بین میبرند. در واقع اگر وقت خود را برای هر چیزی که ممکن است اثر داشته باشد صرف کنید، به نتیجه مورد نظر نخواهید رسید.

من بعد از سالها فعالیت وقت گیر روی تمام پارامترها ، بارها و بارها به این نتیجه رسیدم که وقت صرف کردن روی آنها اصلا نتیجه ارزشمندی نداشته است

یکی از آنها توجه بیش از حد به موضوع افزایش سرعت سایت است.

من مدتها سایتهایی را با قالب اختصاصی و پیج اسپید 100 درصد در موبایل و دسکتاپ طراحی می کردم

با این تصور که این مورد می تواند تاثیر چشمگیری داشته باشد

اما بعد از بررسی چندین پروژه به این نتیجه رسیدم که با یک قالب معمولی وردپرس و یک بهینه سازی نرمال زمان کمتری صرف سرعت سایت می شود، اما نتیجه عملا تفاوتی ندارد و با صرف آن زمان روی سایر پارامترهای مهمتر می توانستم نتایج بسیار بهتری بدست آورم.

پارامترهای مهمتر را پیدا کردم، که تعدادشان بسیار کمتر بود و کارهای بهتری روی آنها انجام دادم و به نتایج بهتری هم رسیدم.

از این ماجراجویی ها زیاد دارم که نتیجه آنها دوره سئوکار خبره را شکل داده است.

یادگیری سئو بهتر است یا اینکه برونسپاری کنیم ؟

پاسخ به این سوال ساده است، به طور کلی میتوان گفت اگر فقط یک بار به سئو نیاز دارید و یک سئوکار خوب را می شناسید یا می توانید پیدا کنید (واقعا کم است) و مشکلی با پرداخت دستمزد سئوکار خوب ندارید بهتر است برونسپاری کنید. هر چند برای تشخیص یک سئوکار خوب باید مقدمات سئو را بدانید وگرنه سرمایه و از همه مهمتر زمان شما از بین خواهد رفت.

در سایر موارد پیشنهاد من حتما یادگیری سئو است، این یک صنعت رو به رشد است و روز به روز مهمتر می شود.

بهترین دوره غیرحضوری آموزش سئو در سئوکار خبره

دوره سئوکار خبره بهترین دوره آموزش سئو است که توسط میلاد یزدان پرست (موسس و مدیر بالون) تهیه شده است. میلاد یزدان پرست دارای بیش از 12 سال سابقه واقعی فعالیت در حوزه سئو و بهینه سازی سایت است و خیلی ها او را به عنوان بهترین سئوکار ایران و جهان قبول دارند.

این دوره به صورت ویدئویی و کاملا غیر حضوری است. نکته مهم اینکه تمام ویدئو های این دوره به صورت اختصاصی برای آموزش غیر حضوری ضبط شده اند.

مدت زمان دوره حدود 10 ساعت است و نحوه آموزش را در ویدئو زیر می توانید مشاهده بفرمایید

ویدئو بخش هایی از دوره سئوکار خبره

نسخه کم حجم – زمان 3 دقیقه و 54 ثانیه

دانش فنی لازم قبل از آموزش سئو

تنها کافی است قبل از شرکت در دوره آموزش سئو به کار کردن با سایت تسلط داشته باشید. نیاز به دانش کد نویسی نیست. جالب است بدانید تجربه من نشان داده که خیلی از دوستان موفق در حوزه، سئو دانش کدنویسی نداشته اند. دلیل آن هم این است که معمولا برنامه نویس ها به دلیل داشتن این دانش وقت و انرژی زیادی را صرف کدهای سایت خود می کنند، و به همین دلیل کمتر به پارامترهای مهمتر توجه می کنند. ولی افرادی که برنامه نویس نیستند، وقت خود را روی پارامترهای دیگر می گذارند که بسیار مهمتر هستند و معمولا بهتر هم نتیجه می گیرند. واقعیت این است که کدهای سایت بخش کوچکی از سئو سایت است.

چه مباحثی در دوره سئوکار خبره مطرح می شود

کمتر ولی بهتر ! واقعا اجرای کمتر ولی بهتر کار سختی است. 80 درصدی زمانی که صرف تهیه این دوره شده برای انتخاب مباحث بوده. قطعا همه شما میدانید که ارائه حجم زیادی از مباحث (که واقعا همه آنها اهمیت ندارند) و اعلام اینکه یک دوره چندین و چند ساعته داریم، شاید از دید بازاریابی، و فروش محصول خیلی بهتر باشد، ولی چند عیب اساسی دارد

 • حجم زیاد باعث می شود موضوعات مهم کمتر مورد توجه قرار بگیرند
 • از دید آموزشی کسل کننده خواهد شد و احتمالا همه آن را مشاهده نمیکنید
 • قطعا نمی توانید همه مباحث را اجرا کنید و درنتیجه ممکن است بروید سراغ موضوعات کم اهمیت

این موارد باعث می شود نتیجه مطلوب را نگیرید و این چیزی است که من اصلا نمی خواهم اتفاق بیافتد

اطلاعات تکمیلی دوره سئوکار خبره

 • دوره دارای یک سال پشتیبانی به صورت تیکت است البته همانطور که در ویدئو بالای صفحه توضیح داده شد شما خیلی زودتر در حوزه سئو به نتیجه خواهید رسید و این زمان یکسال برای از بین بردن نگرانی دانشجویان از سوالات احتمالی است که در آینده ممکن است پیش بیاید.
 • در حال حاضر خریداران این دوره امکان دسترسی مادام العمر به آپدیت ها را دارند ولی به زودی این امکان محدود خواهد شد.
 • برای استفاده از فایلهای دوره باید بعد از خرید، پلیر اختصاصی را دانلود و نصب کرده و با کد لاسینسی که در اختیار شما قرار میگیرد از دوره استفاده نمایید.
 • امکان فعالسازی دوره فقط بر روی یک دستگاه وجود دارد و در حال حاضر سیستم های ویندوز و اندروید پشتیبانی می شود

سوالات متداول آموزش سئو

برای اینکه سئو سایت بهتر باشد باید هر محتوا چند کلمه داشته باشد؟

یک تصور نادرست درباره سئو این است که هرچقدر محتوای بیشتری بنویسیم رتبه بهتری میگیرم، در صورتی که اصلا اینطور نیست! آنقدر بنویسید که محتوای شما با کیفیت تر باشد این مورد در ویدئو تعداد محتوا توضیح داده شده است.

برای سئو بهتر در ماه چقدر محتوا تولید کنیم؟

هرچقدر که لازم است. اگر فکر می کنید با تولید محتوای فله ای و بی ارزش که بسیار هم رواج دارد می توانید رتبه بگیرید بسیار در اشتباه هستید. نه تنها رتبه نمیگرید بلکه توسط الگوریتم پاندا جریمه هم می شوید. در ویدئو تعداد کلمات محتوا این مورد توضیح داده شده است.

آموزش سئو چقدر زمان می برد؟

حدود 70 درصد از مباحث سئو به صورت رایگان در سایت قرار دارد و معمولا طی 2 هفته می توانید مطالعه و یاد بگیرید و اگر می خواهید در دوره آموزش کامل (100%) سئوکار خبره شرکت کنید مدت زمان آن حدود 10 ساعت است.

چقدر بک لینک و رپورتاژ آگهی برای سئو سایت لازم داریم؟

خیلی کم و شاید هم هیچ! سالها از دوران سئوی بک لینکی گذشته است! اما هنوز عده ای مشغول آن هستند. قبل از هر هزینه ای مطالب خرید رپورتاژ آگهی و بک لینک را به دقت مطالعه کنید.